اتمام حجت منتقدان باسواد: توافق ژنو را پاره کنید

شروع رسمی برنامه که با تاخیر 30 دقیقه ای و به جهت تغییر دقیقه نودی محل برنامه به علت سنگ اندازی های برخی ها(!) با مشکلاتی همراه شده بود، راس ساعت 17 آغاز شد و این در حالی بود که سالن کناری محل اصلی مراسم و حیاط بیرونی آن نیز مملو از جمعیت متراک و فشرده ای بود که آمده بودند اعتراض و انتقاد خود را نسبت به توافق ضعیف ژنو به دولتمردان نشان دهند. محل قبلی برگزاری این همایش، سالن سیدالشهداء(ع) در میدان هفت تیر اعلام شده بود که بعدازظهر پنجشنبه خبر عدم دراختیاردادن این سالن به برگزارکنندگان همایش منتقدین توافق ضعیف ژنو اعلام می شود. سالن سیدالشهداء(ع) به بنیاد شهید تعلق دارد.

جمعیت پرشمار حاضر در این همایش که از توهین ها و ادبیات به کار رفته توسط شیخ حسن روحانی و برخی اعضای دولت خطاب به منتقدان به شدت گلایه مند بودند، در فواصل مختلف اعتراض خود را به انحای مختلف نشان داده و با سردادن شعارها و روی دست گرفتن دستنوشته هایی تلاش می کردند پیام خود را به آنان و تیم مذاکره ارسال کنند.

«مقدم قاتلان شهدای هسته‌ای را بر قامت بازرسان آژانس گرامی می‌داریم»‌ ، «ضمن احترام برای آقایان روحانی و احمدی‌نژاد، ما انقلابی هستیم» ، «جزئیات مذاکرات برای آیندگان محرمانه نخواهند ماند» ، «نه سانتریفیوژ می‌چرخد نه چرخ زندگی مردم» از جمله دستنوشته هایی بود که در دست حاضران در مراسم مشاهده می شد.


جمعی از حاضرین در همایش نیز با بستن رمان‌های بنفش رنگ بر روی دهان خود، نسبت به بی‌سواد خواندنشان از سوی رئیس‌جمهور اعتراض کردند.

همچنین، به جهت تقارن این مراسم با سالروز شهادت امام علی النقی(ع)، تعداد قابل توجهی از شرکت کنندگان با لباس های مشکی در این مراسم حاضر شده و در دقایقی از مراسم نیز، مداحی و روضه خوانی به همین مناسبت برگزار شد.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم با این مضمون که یهود و نصاری از شما راضی نمی شوند مگر آنکه دینتان را بگیرند، و سرود جمهوری اسلامی، نخستین برنامه ای که اجرا شد، کلیپی خاطره آمیز بود از سال ها قبل که همین تیم مذاکرات فعلی به ریاست روحانی، با غربی ها بر سر مسایل هسته ای به توافق(بخوانید تعلیق) رسیدند. در این کلیپ، خاطراتی از دانشجویان منتقد در آن سال ها به نمایش درآمد که هرکدام از این افراد، به بازخوانی خاطرات جالبی از اقدامات عدالتخواهانه و عزتمندانه خود ارایه می کردند. سال هایی که به جهت تعداد کم منتقدین (برخلاف امروز) آنان ناچار شدند در مقابل خودروی سفرا و تیم مذاکره کنندگان غربی در کاخ سعدآباد تهران روی زمین بخوابند و بدین شکل، اعتراض خود را به رفتار مذاکراتی روحانی به نمایش گذارند.


هنگام معرفی این کلیپ، مجری مراسم به کنایه گفت که کاخ سعدآباد، قبل از جشن های اشرافیگری زنانه اخیر، محل مذاکرات سال های ابتدایی دهه 80 نیز بوده است!

در همایش "دلواپسیم" نخبگان باسواد با رویکردهای تخصصی مختلف حضور داشتند؛ از حقوقدانان تا نمایندگان مجلس. از دیپلمات های مختلف وزارت خارجه و هسته ای تا روحانیون و اساتید حوزه و دانشگاه. همه آمده بودند تا این عبارت را با صدای رسا تبیین کنند: "توافق ژنو را پاره کنید".

از نکات جالب توجه در میان انبوه شرکت کنندگان، حضور فعال مدیران و رسانه ای جبهه انقلاب بود که به جهت عدم هماهنگی با آنان، از ذکر اسامی آنها خودداری می شود اما سربسته بیان می شود که از اکثر رسانه های انقلابی، نمایندگان در این عرصه میدانی حضور داشتند.

همایش "دلواپسیم" از ساعت 17 آغاز و تا اذان مغرب به طول انجامید و در همه این بیش از 3 ساعت  و درحالی که بحث ها به صورت سخنرانی های چندنفره و کاملا جدی در حال انجام بود اما سالن مراسم، تا آخرین لحظات مملو از جمعیت بود و بارها، تعداد قابل توجهی از افراد به جهت فشردگی و تراکم جمعیت و مشکلات سرمایشی موجود در سالن، از آن خارج شدند و بلافاصله، تعداد قابل توجه دیگری جایگزین نفرات قبلی شدند.

«دلواپسیم از اینکه انرژی هسته‌ای را با فناوری هسته‌ای اشتباه گرفته‌اند» ، «دلواپسیم از برباددادن حقوق ملت در ازای گرفتن حقی ناچیز» ، «دلواپسیم از استراتژی غلط دولت در سیاست خارجی» و «دلواپسیم از ترک برداشتن حقوق ملت به جای ترک برداشتن ساختمان تحریم‌ها» از جمله بنرهایی بود که بر دیوار سالن اصلی مراسم نقش بسته بودند.

"حرف ما یک کلام، مقاومت والسلام" ، "نه سازش نه تسلیم، یار ولایت هستیم" ، "مرگ بر آمریکا" ، "مرگ بر ضدولایت فقیه" ، "مرگ بر اسراییل" ، "مبرگ بر منافق" ، "مرگ بر سازشکار" ، "حزب الله میمیرد، ذلت نمی پذیرد" و صلوات و تکبیرهای پیاپی در تایید سخنان سخنرانان پرشمار این همایش از جمله شعارهایی بود که حاضرین سردادند.

ابعاد حقوقی، فنی، سیاسی توافق ژنو از جمله مهمترین مسایلی بود که در جریان این برنامه نسبتا طولانی مورد بررسی قرار گرفت. رویکرد مجلس در قبال توافق، مساله استقلال و عزت ملی، خطوط قرمز 6 گانه حضرت امام خامنه ای در جریان مذاکرات هسته ای، پیامدهای زیانبار توافق ضعیف ژنو، بهانه بودن مساله هسته ای برای بازکردن پای دشمنان ملت جهت سایر پرونده های مدنظر آنان، عدم معامله با خون شهدای دفاع مقدس و شهدای هسته ای، حفظ روند پیشرفت علمی کشور و مقابله توافق ژنو با این پیشرفت، تذکرات پیرامون برخی اعضای حاضر در تیم مذاکره کننده و پیشنهاد ترمیم آن و مقاومت در برابر زیاده خواهی های دشمنان ملت و تاکید بر حفظ حقوق قطعی ملت ایران از جمله مسایلی بود که در این همایش مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین انتقاد از عملکرد صداوسیما در عدم برگزاری مناظرات هسته ای و عدم دراختیاردادن تریبون به منتقدان توافق ضعیف ژنو از جمله مسایل دیگری بود که توسط سخنرانان و حاضران مورد اعتراض واقع شد

فاطمه آلیا، مهدی کوچک‌زاده، محمد کوثری، الیاس نادران، محمد سلیمانی، روح الله حسینیان، علیرضا زاکانی، سید محمود نبویان، زهره طبیب زاده، حمید رسایی (نمایندگان تهران)، جواد کریمی قدوسی (نماینده مشهد) فریدون عباسی (رییس سابق سازمان انرژی اتمی)، حجت الاسلام پناهیان، صادق کوشکی، مهدی محمدی، فواد ایزدی، ناصر نوبری، محمدعلی رامین، حجت الاسلام قاسم روانبخش، حسین آب‌نیکی معاون سابق سازمان انرژی اتمی، حجت الاسلام شجونی، سعید زیباکلام، ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، سقای بی ریا، شاکری عضو شورای شهر تهران، وحید یامین پور از جمله مهمانان ویژه و سخنرانان این مراسم بودند.

در انتشار این خبر علاه بر از خبرنگار "خیبرآنلاین"، از مطالب سایر خبرگزاری ها و پایگاه های خبری نیز استفاده شده ست.

* حجت الاسلام پناهیان: مذاکراتی که به تقویت جایگاه جمهوری اسلامی منجر نشود، مطرود است

مذاکراتی که به تقویت جایگاه جمهوری اسلامی منجر نشود مطرود است - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930213001520#sthash.GOlFk7Pj.dpuf

 


استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر مذاکرات موجب رونق اقتصادی و افزایش عزت کشور شود، آن مذاکره در خدمت جمهوری اسلامی است و اگر مذاکراتی به تقویت جایگاه جمهوری اسلامی منجر نشود این مذاکره محکوم به شکست است.

علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه در گردهمایی منتقدین توافق ژنو که با عنوان «دلواپسیم» در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا در تهران برگزار شد، طی سخنان کوتاهی گفت: برگزاری چنین جلساتی دو قاعده اصلی دارد، یک قاعده آن به این معنی است که پشتیبانی نیروهای انقلابی است که می‌تواند به مذاکره‌کنندگان قدرت دهد.

وی ادامه داد: قاعده دیگر برگزاری چنین جلساتی این است که اگر چنین اقداماتی پشت سر مذاکره‌کنندگان نباشد چرخ انرژی هسته‌ای که هیچ، چرخ کارخانجات نیز نمی‌چرخد.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر مذاکرات موجب رونق اقتصادی و افزایش عزت کشور شود آن مذاکره در خدمت جمهوری اسلامی است و اگر مذاکراتی به تقویت جایگاه جمهوری اسلامی منجر نشود این مذاکره محکوم به شکست بوده و از طرف انقلابیون مطرود است.

* معاون سابق سازمان انرژی اتمی: نقش شهید احمدی روشن در مقابله با ویروس استاکس نت

حسین آب‌ لیکی معاون سابق سازمان انرژی اتمی در این همایش، طی سخنانی با اشاره به اینکه شهید احمدی‌روشن بعد از فراغت از تحصیل به دنبال شاخص‌هایی از نوع نظام و انقلاب و دغدغه‌های رهبری برای انتخاب شغل بود، گفت: احمدی‌روشن وارد حوزه انرژی اتمی شد و پس از 5-6 ماه گزینش، در مردادماه 85 در سایت نطنز مشغول به کار شد و جزو حلقه‌ای بود که برای اولین بار غنی‌سازی را به 3.5 درصد رساندند.

وی با تأکید بر اینکه ساختار تحریم‌های کنونی علیه کشورمان سست‌تر از تار عنکبوت است، گفت: در طول 30 سال گذشته تحریم‌ها را تجربه کرده‌ایم و شهید احمدی‌روشن ثابت کرد که قوی‌ترین سرویس‌های امنیتی هم نمی‌توانند با تحریم‌های خود مانع راه ما شوند.

معاون سابق رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به مراحل دیگر مجاهدت‌های شهید احمدی روشن از جمله مقابله با ویروس استاکس‌نت و راه اندازی سایت فردو تصریح کرد: احمدی‌روشن برای ما نمونه خوبی است و به گفته مقام معظم رهبری با این ستاره‌ها می‌توان راه را پیدا کرد؛ احمدی‌روشن و دیگر شهدا می‌توان راه را در دنیای تحریم‌های ظالمانه پیدا کنیم.

وی مشکلات امروز اقتصادی کشور را بیشتر ناشی از سوءمدیریت‌ها و ساختار صنعت اقتصادی کشور دانست و گفت: راه حل مشکلات اقتصادی در اقتصاد مقاومتی و آنکه رهبری در ابتدای سال در مورد مدیریت جهادی فرمودند به همراه روحیه‌ای جهادی ما را از مشکلات رها خواهد کرد.

* کوثری: با این همه امتیازاتی که داده ایم، باید تمام تحریمها را لغو می‌کردندعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در برابر این همه امتیازات که تیم مذاکره‌کننده ایران در توافق ژنو به 1+5 داد، باید تمام تحریم‌ها لغو می‌شد.

اسماعیل کوثری طی سخنان کوتاهی در گردهمایی منتقدین توافق ژنو که با عنوان «دلواپسیم» در محل لانه جاسوسی سابق امریکا در تهران برگزار شد، گفت: حرف ما با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان این است که شما در برابر این همه امتیازات که در توافق ژنو به 1+5 دادید باید تمام تحریم‌ها لغو می‌شد نه اینکه صرفاً صنعت کشتیرانی و پتروشیمی ما تا حدودی از تحریم رها شود.

وی ادامه داد: اگر ما تعلیق غنی‌سازی 20 درصد را پذیرفتیم، دستکم باید بانک مرکزی و صنعت نفت ما از تحریم ما آزاد می‌شد؛ همین هفته گذشته با مسئولان بانک مرکزی جلسه داشتیم و آنها گفتند تا 15 روز قبل یک دلار هم نتوانستیم از اقساط پول‌های آزاد شده را برداشت کنیم.

کوثری افزود: اگر ما نصف اورانیوم غنی شده خود را اکسید کرده‌ایم، چرا طرف مقابل هیچ اقدامی در مقابل انجام نمی‌دهد؟

* رییس سابق سازمان انرژی اتمی: عملکرد تیم جلیلی در مذاکرات هسته‌ای قهرمانانه بود نه دیگران


رییس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: گره زدن چرخ زندگی مردم با چرخ سانتریفیوژ اشتباه است.

فریدون عباسی در همایش گردهمایی بزرگ منتقدین توافق ژنو به عنوان "دلواپسیم" که در مجتمع 13 آبان برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که آیا شما با افرادی که معتقدند داشتن انرژی هسته‌ای برای کشور به صرفه نیست و اساسا برای چرخش چرخ زندگی مردم باید چرخ سانتریفیوژها تعلیق شود اظهارداشت: هر کشوری می‌تواند موضوع محوری و راهبردی را انتخاب کند و یکی از موضوعاتی که کشورهای پیشرفته به آن می‌پردازند موضوع هسته‌ای است که ابتدا شرایط جنگ جهانی دوم آن را به صورت یک سیستم کنترل نشده به جامعه بشری ارائه کرد. 

وی ادامه داد: اگر راکتور را در نظر بگیریم تمام تخصص‌ها در آن وجود دارد و با پرداختن به آن سطح ایمنی کشور در مسائل تخصصی بالا می‌رود. 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی افزود: من به این نکته اشاره می‌کنم که اساسا چرا پرونده ما به شورای امنیت سازمان ملل متحد رفت و چرا به بهانه این قطعنامه ما را تحریم کردند. 

عباسی گفت: ما در جامعه خود از این موضوع مهم غافل هستیم و به ما نگفتند که چون شما در حال پیشرفت هستید، جلوتان را می‌گیریم ضمن اینکه ما می‌خواستیم با پیشرفت خودمان را در جامعه جهانی مطرح کنیم.

وی گفت: اینها به بهانه اینکه ما از ان‌پی‌تی انحراف داریم و با این عنوان که فعالیت نظامی می‌کنیم، جلوی ما را گرفتند و برای کشور ما پرونده ساختند و محصول آن این شد که آقای آمانو در گزارش 65 جی‌او‌وی در سال 2011 این موضوع را به شورای حکام ارائه داد و در آنجا مدعی شد که ما انحراف داریم؛ در دوره‌ای که آقای جلیلی در شورای امنیت حضور داشت به شورای حکام گفتیم مدارک خود را مبنی بر انحراف ایران به ما ارائه کنید تا براساس مدارک مستند به شما پاسخ دهیم. اما آنها گفتند ما مدرکی به شما نمی‌دهیم و از شما می‌خواهیم که پاسخگو باشید. اما برای دولت امکانپذیر نبود که به هر کسی از راه رسید پاسخ دهد. 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: تیم مذاکره کننده در آن برهه سیاسی به خوبی و قهرمانانه در این خصوص مبارزه و استقامت کرد و باید به آقای جلیلی و تیمش به عنوان قهرمان مذاکره کنندگان را داد. البته بنده قصد ساختن قهرمان کاغذی را ندارم.

عباسی با اشاره به حماسه سیاسی افزود: آنچه اتفاق افتاده این است که حماسه سیاسی که مردم در 24 خرداد آفریدند به دست یک جریان فکری خاص مصادره شده است یا جملاتی که می‌گویند مانند اینکه پیام 24 خرداد را نگرفتید؛ باید بگویم شما هم پیام رفراندوم یارانه را دریافت کنید و از توهم دانایی دوری کنید. آنها توافق و برنامه اقدام مشترک شتابزده‌ای را امضا کردند که همه ما باید تبعات آن را بپذیریم. مانند سنگی می‌ماند که ته چاه انداختند و همه عقلا باید فکر کنند که چطور آن را از ته چاه بیرون بکشند. 

وی گفت: این سوال مطرح است که چرا مسئولان برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند. آیا جز این است که کشور ما از نظر علمی و فنی در مسائل مختلف رشد لازم را نکرده بود و دوستان برای کسب علم و دانش به خارج رفتند. 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در پایان با بیان اینکه سانتریفیوژها دنیایی از فناوری را با خود به همراه دارند، اظهار داشت: اشتباه است که چرخ سانتریفیوژ با با چرخ زندگی مردم گره بزنیم. بنابراین اگر دنبال گرداندن چرخ زندگی مردم هستید شتابزده عمل نکنید و به منافع ملی بیشتر از گذشته توجه کنید.

* مهدی محمدی: توافق ژنو ماهیت انقلاب اسلام را هدف گرفته است

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به اهداف توافق ژنو گفت: توافق ژنو ماهیت انقلاب اسلامی را هدف قرار داده است.

مهدی محمدی در همایش "دلواپسیم" که در مجتمع فرهنگی 13 آبان با حضور دانشجویان بسیجی دانشگاه های تهران برگزار شد، اظهارداشت: دلواپسی ما بابت اساس انقلاب نیست، چون می‌دانیم کشتی بان انقلاب آن را به سلامت به مقصد می رساند.

وی گفت: دلواپسی ما بابت دولتی است که به مردم وعده داد که چرخ زندگی آنها را می‌چرخاند، ولی آن را به پای حیوان چموشی به نام آمریکا گره زد.

محمدی افزود: مبادا روزی برسد که این افراد به این نتیجه برسند که هدف را اشتباه رفته‌اند، ولی راهی برای بازگشت نداشته باشند. 

وی خاطرنشان کرد: ملت ایران به دلیل ماهیت انقلاب اسلامی کشوری عادی نیست و آمریکا در روز اول گفت که انقلاب و آرمان‌های آن را به رسمیت نمی‌شناسیم.   

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: اساس انقلاب اسلامی ایران این بود که اعلام می‌کردیم کشوری مثل دیگر کشورها هستیم و اجازه نمی‌دهیم که تکلیفی بیشتر از آنچه برای دیگر کشورها در نظر گرفته اید برای ما درنظر بگیرید. 

وی خاطرنشان کرد: مهمترین کاری که توافق ژنو انجام می‌دهد و دوستان نیز آن را قبول کرده اند این است که ما تا اطلاع ثانوی استثنائیم و آنها حق دارند حقوقی که بقیه دارند به ما ندهند. 

محمدی ادامه داد: اساس دعوای ما در همه سالهای گذشته این بوده است که تمام حقوقی که دیگران داشتهءاند ما هم باید داشته باشیم و ما استثنا نیستیم و ایند عوا ادامه خواهد داشت، جمهوری اسلامی ایران زیر این بار نرفت. 

وی خاطرنشان کرد: اما در توافق ژنو مهمترین کاری که صورت می گیرد و دوستان نیز قبول کردند این است که ما استثنا هستیم یعنی تا اطلاع ثانوی حقوقی که ما داریم حق دارید به ما ندهید و تکالیفی که دیگران ندارند حق دارید به مان دهید.وی افزود گام اعتماد ساز یعنی اینکه تا تو طرف مقابل گام اساسی را برنداری ما با تو صحبت نمی کنیم. 

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به اینکه مهمترین پاراگراف توافق ژنو آخرین پاراگراف آن است گفت براین اساس ما به سیاست نظامی ما اعلام می کنیم که یک عضو عادی نیستیم و یک استثنائیم و وقتی شما پذیرفتید که یک استثنا هستید یعنی پذیرفته اید که استاندارد شوید. 

وی خاطرنشان کرد: پروژه آمریکا در ایران این است که ما را استاندارد کند. و ما در هیچ حوزه‌ای از نظر آنها استاندارد نیستیم. زیرا اساس انقلاب اسلامی مبتنی بر نفی استانداردهای آمریکایی و اساس ژنو این است که ما استاندارد شویم. 

محمدی ادامه داد: در همین راستا ما اجازه می‌دهیم در مسائل مهم منطقه ای موشکی و در هر حوزه ای که در حال پیشرفت هستیم استاندارد شویم و اراده طرف غربی این است که ما را در نظمی قرار دهد که خود می‌خواهد. 

وی با اشاره به اینکه مشکل بزرگ این است که دوستانی که برسر کارند قبول دارند که ما باید استانداردهای آمریکایی را بپذیریم گفت: ماهیت ارزشها و انقلاب اسلامی در این مسئله مورد نظر آنهاست و مسئله هسته‌ای نیست بلکه مسئله هسته ای سکویی است که آنها را به سمت مسائل ماهیت توافق هسته‌ای انقلاب اسلامی پرتاب می کند و از این منظر توافق ژنو توافقی است که ماهیت انقلاب اسلامی را هدف قرار داده است و در این بین مسئله هسته‌ای تنها بهانه است.

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای در پایان گفت: اینجا باید همگی دلواپس باشیم و دلواپسی‌ها بیشتر باشد و جلوی این فرآیند بایستند.

* استاد دانشگاه: دلواپس تکرار توافق سعدآباد هستیم

استاد دانشگاه تهران گفت:‌ هضم ایران قدرتمندتر از رژیم صهیونیستی برای آمریکا سخت است.

فواد ایزدی در گردهمایی دانشجویان بسیجی دانشگاه های تهران با عنوان دلواپسیم که در مجتمع 13 آبان برگزار شد اظهار داشت: در ابتدای بحث باید این موضوع را مطرح کنم که نظر کارشناسی در مورد توافقنامه ژنو را نباید سیاه و سفید و از صفر تا 100 دید. بلکه در این توافقنامه فرصت‌هایی وجود دارد که وزارت امور خارجه باید ازآن فرصت‌ها استفاده کند.

وی ادامه داد: مشکلی که وجود دارد این است که ما در کشور مشکلات اقتصادی و تحریم‌هایی را شاهد هستیم که این تحریم‌ها درآمد کشور را پایین آورده است. اما سوالی که باید مطرح شود این است که اگر ما به نظرات طرف مقابل توجه کنیم و حق غنی‌سازی خود را به نظر افرادی مانند جان‌کری مشروط کنیم و به آنها امتیازات ارائه دهیم آیا طرف مقابل قرار است امتیازاتی را به ما بدهد.

استاد دانشگاه تهران افزود: بحث این است که امکان توافق وجود دارد اما این نگرانی هم وجود دارد که در گام نهایی مانند توافق ژنو امتیازاتی بدهیم اما در توافق نهایی به تعهدات ما بی‌توجهی شود. 

ایزدی گفت: در سال 2008 میلادی در کنگره آمریکا قانونی وضع شد که براساس آن اجازه ندهند هیچ کشوری در خاورمیانه از رژیم صهیونیستی قدرتمندتر شود. لذا برای آنها مشکل است که ایران از رژیم صهیونیستی قدرتمند شود و وظیفه آمریکا براساس قانون جلوگیری از رشد ایران است که این ربطی به موضوع هسته‌ای ندارد. 

وی با بیان اینکه بحث هسته‌ای بهانه‌ای در دست آمریکایی‌ها است، خاطرنشان کرد: نگرانی که وجود دارد این است که طرف مقابل همه امتیازات را بگیرد و هیچ اقدامی برای اجرای تعهدات خود نکند و این دلواپسی وجود دارد که توافق سعدآباد دوباره تکرار شود.

* دیپلمات سابق: شناسنامه بنده مشخص است، آیا موافقان توافق هم شناسنامه مشخص دارند؟!

سفیر اسبق ایران در شوروی با انتقاد از محتوای توافقنامه ژنو گفت: هدف آمریکایی ها خشک کردن درخت هسته ای ایران است.

ناصر نوبری در سخنانی در همایش" دلواپسیم" گفت: از ابتدا که بنده توافقنامه ژنو را دیدم آن را نقد کرده ام. بنده تاکنون ۲۰ سخنرانی و مناظره در نقد توافق ژنو در دانشگاه ها داشته ام.

وی با بیان اینکه پس از توافق ژنو نامه سرگشاده ای به رئیس جمهور نوشته است افزود: تا این لحظه و ابتدای ۱۶ آذر که نامه سرگشاده ای در نقد توافق ژنو به رئیس جمهور نوشته ام هیچ یک از طرفهای مقابل حاضر نشده اند که متن توافقنامه را با بنده نقد کرده و یا آن را مطرح کنند. تا امروز هیچ کس حاضر نشده تک تک نقدهای بنده را پاسخ دهد. آنهایی که در مناظره ها با بنده شرکت کردند حاضر نشدند که بند بند توافق ژنو را بررسی کنند.

وی افزود: در این ۵ ماه ثابت شده که تمام نکاتی که بنده در مورد توافق ژنو گفته بودم، صحت دارد. از رئیس جمهور می خواهم که حداقل یک نفر را در هر جایی از کشور که می خواهد تعیین کند تا به نقدهای بنده پاسخ دهد.

نوبری ادامه داد: بنده در نامه سرگشاده ام به رئیس جمهور گفته ام که هدف این توافق خشک کردن فعالیت های هسته ای ایران است.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آمریکایی ها خشک کردن درخت هسته ای در ایران را در پیش گرفتند. آنها می خواهند این درخت خودش بیفتد.

نوبری ادامه داد: موافقان توافق ژنو و آنهایی که نقدی به این توافق ندارند معتقدند که هزینه های برنامه های هسته ایه بیشتر از فایده آن است. آنها می خواهند ثابت کنند که هزینه هسته ای بیشتر از فایده آن است.

وی ادامه داد: سوال من بنده از رئیس جمهور این است که ما باید شناسنامه داشته باشیم به طوری که شناسنامه بنده نیز مشخص است. آیا موافقان توافق ژنو هم شناسنامه دارند و آنها نیز شناسنامه شان مشخص است.

نوبری در همین زمینه تصریح کرد: آقای رئیس جمهور کسانی که به عنوان موافق شما در مناظره ها آزاد می شوند آیا شناسنامه شان مشخص است. لطفا آن را مشخص کنید.

وی در ادامه گفت: سوال من این است که آیا بازی تیم ملی ما مهمتر است یا تیم مذاکره کننده که نتیجه آن به قرن ها و آینده کشور ما وابسته است. آیا مشخص شدن تیم ۳ یا ۴ نفره انتهای نخبگی جامعه ماست.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ما نمی توانیم مانند لپ لپ و تخم مرغ شانسی صبر کنیم که ببینیم بعدها چه چیزی از آن درمی آید. آیا می خواهند باز هم بگویند که برای امضای این توافقنامه تحت فشار بوده ایم؟ ما دلواپسیم.

نوبری در ادامه اظهار داشت: این هیئت باید ملی شود. این تیم باید ملی باشد نه باندی.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه ضمن معرفی افرادی در تیم مذاکره کننده گفت: بنده اسامی را پیشنهاد می کنم که همگی هم از افراد موافق و هم افراد نخبه. این افراد عبارتند از الهام امین زاده، سرمدی، صدر، حسین شیخ الاسلام و لواسانی.

نوبری اضافه کرد: آقای رئیس جمهور از شما می خواهم که این ۵ نفر را به تیم مذاکره اضافه کنید. زیرا آنها در دفاع از منافع ملت بیشتر به شما کمک می کنند.

وی با بیان اینکه در وزارت خارجه حتی معاونین این وزارتخانه حاضر نیستند از توافقنامه ژنو دفاع کنند، گفت: با این شرایط این توافقنامه چگونه می تواند سرنوشت نسل های بعدی ما را تعیین کند.

* کریمی قدوسی: از اشک های سید حسن نصرالله بگویم؟

کریمی قدوسی، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رهبری مبنی بر این که من با مذاکرات مخالفتی نمی‌کنم اما خوشبین نیستم، گفت: در مقابل این گفته رهبری آقای روحانی در گزارش اخیری که به مردم داده‌اند، اظهار کردند که خوشبینی و بدبینی در دنیای سیاست معنا ندارد، این در حالی است که خوشبینی کلیدواژه رهبری است و آقای روحانی می‌گویند که باید واقع‌بین باشیم و با شناختی که از دنیا و مساله هسته‌ای دارند می‌گویند که بدبین نیستند.

او گفت: ما سراغ نداریم مسوولی را که این گونه درباره نظر صریح رهبری نظر دهد (شعار مرگ بر ضدولایت فقیه)، (شعار خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست).

این نماینده مجلس گفت: نمایندگان مجلس باید جنس‌شان از جنس شما جوانان و مردم باشد.

وی با اشاره به متن نطقش در مجلس شورای اسلامی که پیش از این داشته است و از ویدیدئو پرژکتور سالن همایش پخش شد، گفت: به خاطر این نطق، از این نماینده شکایت شده است، چراکه معتقدند به تیم مذاکره‌کننده و آقای رییس‌جمهور توهین شده است و در متن شکایت‌نامه نوشته‌اند که از رسانه‌ها و خبرگزاری‌هایی که نظرات این نماینده را منتشر می‌کنند، باید شکایت کرد و با آن‌ها برخورد کرد. (شعار مرگ بر دیکتاتور) و (نه سازش نه تسلیم یار ولایت هستیم).

کریمی‌قدوسی تاکید کرد: سیاست‌هایی که با نگاه به بیرون طراحی شده است، صرفا برای خالی کردن دل مردم است. آن‌ها می‌خواهند این شیر (ایران) بخوابد تا اقدام برنامه مشترک به امضا برسند چراکه معتقدند اگر این شیر بیدار شود این توافق را پاره می‌کنند.

 

وی با انتقاد از سیاست جلوگیری از نقد و بی‌سواد خواندن منتقدان مدعی شد: برخی سیاست‌های دیگر نیز از جمله سیاست خزانه خالی برای خالی کردن دل ملت بود. دولت به دنبال آن است که مشکلات را با تعامل حل کند و با کدخدا صحبت کند. این‌ها به دنبال حراج گذاشتن آرمان‌های امام هستند. چه نشسته‌اید و چه خبر دارید سیدحسن نصرالله در دیداری که با اعضای کمیسیون امنیت ملی داشت، اشک‌هایش جاری بود و یا نیروهای رزمنده فلسطینی از این موضوع ناراحتند. وقتی از آقای ظریف سوال می‌شود که درباره به رسمیت شناختن اسراییل صحبتی نمی‌کنید، می‌گوید به ما ارتباطی ندارد. اسراییل را بشناسند یا نه، این مربوط به فلسطینی‌هاست. وقتی در داووس از آقای روحانی می‌پرسند درباره کشورهایی که رابطه ندارید از جمله اسراییل، با لبخند از این سوال می‌گذرد.

این نماینده مجلس درباره آخرین اظهارنظر نمایندگان آمریکا گفت: به خاطر مواضع مقتدرانه ملت در 22 بهمن و 13 آبان و مناسبت‌های دیگر، نمایندگان آمریکا به این نتیجه رسیدند که مذاکرات به بن‌بست رسیده است چون با خبر شدند از خطوط قرمز رهبری عدول نخواهد شد مگر این که یک طرف کوتاه بیاید، اما به لطف مواضع مقتدرانه رهبری، ملت ایران کوتاه نخواهد آمد.

* عضو هیات علمی دانشگاه: امروز به بی سوادی افتخار می کنیم تا فردا بی شرف نباشیم

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه امروز باید اعتراض کنیم تا شرمنده علیرضا احمدی‌روشن نباشیم، گفت: امروز با افتخار عنوان بی‌سوادی را می‌پذیریم و به آن افتخار می‌کنیم تا فردا بی‌شرف نباشیم.

محمدصادق کوشکی با حضور در همایش «دلواپسیم» که با حضور منتقدین توافقنامه ژنو در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد، گفت: ما شهید ندادیم تا آمریکا کدخدای ما باشد، هزاران کودک ما یتیم نشده‌اند تا کسی توان نظامی کشور را زیر سؤال ببرد.

وی با بیان اینکه مطمئن باشید اگر توافقنامه ژنو با شکل فعلی ادامه یابد از شما خواهند خواست بهائیت را به رسمیت بشناسید، گفت: پذیرش توافقنامه به شکل فعلی باعث خواهد شد روزی حجاب اسلامی را هم ممنوع کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اگر ما امروز معترض نباشیم «مرگ بر آمریکا» جرم خواهد شد، افزود: نتیجه خوشبینی‌ها و عقب‌نشینی‌ها این شد که آمریکایی‌ها گفتند سیستم موشکی ایران باید حذف شود اما این سیستم موشکی نتیجه زحمات شهید طهرانی‌مقدم است.

وی با بیان اینکه غربی‌ها از ما خواستند دست از حمایت حزب‌الله برداریم، تصریح کرد: اگر ما امروز این توافقات را با این شکل ادامه دهیم باید به سید حسن نصر‌الله بگوییم «خداحافظ».

کوشکی با اشاره به اینکه امروز باید اعتراض کنیم تا شرمنده علیرضا احمدی‌روشن (فرزند شهید احمدی روشن) نباشیم، خاطرنشان کرد: امروز با افتخار عنوان بی‌سوادی را می‌پذیریم و به آن افتخار می‌کنیم تا فردا بی‌شرف نباشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: دوستان شرقی و غربی که دلواپسی را به سخره گرفتند بدانند که ما تمسخر آنها را به جان می‌خریم و این شیرین‌تر از آن است که فردا شرمنده شهدا باشیم.

وی اضافه کرد: مباحث به گونه‌ای پیش رفت که خانم رایس گفته‌ است اگر ایرانی‌ها می‌خواهند مستقل باشند ما نمی‌خواهیم حتی آنها برق هم داشته باشند؛ در پرتو مذاکرات دوستان باسواد آقای روحانی، شرمن اتهاماتی را متوجه مردم ایران می‌کند، در واکنش به توهین‌های شرمن می‌گویند ما با آنها روابط ایمیلی و تلفنی داریم و وی مادربزرگ خوبی است؛ آقای روحانی! شما مجتهد هستید زشت است که من به شما گوشزد کنم که قرآن می‌گوید این مذاکرات نتیجه‌ای ندارد.

کوشکی در پایان سخنان خود گفت: اماما! ما به تو قول می‌دهیم نخواهیم گذاشت انقلاب به دست نااهلان بیفتد.

* زیباکلام: نگران انقلاب اسلامی هستم

یک استاد دانشگاه هنگام دریافت لوح تقدیر خود در گردهمایی «دلواپسیم» گفت: آذرماه نگران صنعت هسته‌ای کشور، اسفند نگران استقلال کشور و اکنون نگران انقلاب اسلامی هستیم.

در پایان گردهمایی «منتقدین توافق ضعیف» با عنوان «دلواپسیم» از فعالان دفاع از حقوق هسته‌ای کشورمان تجلیل شد.

سعید زیباکلام هنگام دریافت لوح تقدیر خود گفت: آذرماه نگران صنعت هسته‌ای کشور، اسفند نگران استقلال کشور و اکنون نگران انقلاب اسلامی هستیم.

حجت‌الاسلام نبویان نیز گفت: ما چگونه از دشمن خودمان می‌خواهیم که تحریم‌ها را بردارد همان کشوری که ما را تحریم کرده است.

وی با اشاره به اینکه عاقلانه نیست از دشمنی که این مقدار دشمنی نشان می‌دهد انتظار داشته باشیم تحریم‌ها را برطرف کند، اظهار کرد:‌ حل مشکل ما عنایت خدای متعال و توجه به نیروهای دانشگاهی و نیروهای داخلی ماست؛ نباید چشممان به آمریکا باشد، بلکه باید به توان داخلی باشد.

نبویان با تأکید بر اینکه قرآن آخر این مذاکرات را مشخص کرده است،‌ گفت:‌ آن‌ها که به دنبال رابطه و دوستی و «ما همدیگر را به اسم کوچک صدا می‌زنیم» و ... هستند مثلشان، طبق آیه قرآن مثل عنکبوت است که سست‌ترین خانه‌هاست.

وی ادامه داد: شما الان ببنید یک دلار دست ایران را نگرفته است و یک کشتی ایران بیمه نشده است؛‌ رابطه با آمریکا ساختن خانه‌ای مانند عنکبوت است.

همچنین حجت‌الاسلام قاسم روانبخش با تأکید بر اینکه خدا در قرآن هیچ کجا بر سازش برکاتی بار نکرده است، بلکه بر پایداری وعده برکت داده است، به برکات مقاومت در لبنان،‌ سوریه و عراق اشاره کرد و گفت: وقتی ما رسمی بودن کدخدا را پذیرفتیم، نتیجه این شد که ورود نماینده ما به سازمان ملل را هم باید کدخدا اجازه دهد که دیدید اجازه نداد.

وی تصریح کرد:‌ دلواپسی ما فراتر از بحث هسته‌ای است؛ آن‌ها پس از اکسید کردن 20 درصد به‌دنبال برچیدن بحث هسته‌ای و اکسید کردن فرهنگ انقلابی ما هستند لذا باید نشست‌هایی بس بزرگ‌تر برای فرهنگ خود بگذاریم که امسال را مقام معظم رهبری سال فرهنگ نامیدند.

در ادامه مهدی کوچک‌زاده با درخواست از عزت‌الله ضرغامی برای پخش گردهمایی «دلواپسیم» جهت اثبات ملی بودن رسانه ملی گفت: اینجا جمهوری اسلامی است و کسی که از طرف اسلام ولایت دارد وفاداری‌اش را به جمهوری اثبات کرد، کسانی که مدعی حمایت جمهوریت از خودشان هستند، می‌خواهند علیه اسلام کودتا کنند.

* طوماری که با امضای حاضران در همایش

بسمه‌تعالی

انتظار ما به عنوان جمعی از جبهه علمی فرهنگی انقلاب اسلامی در رابطه با گام پایانی مذاکرات و آنچه در مرقومه پایانی مذاکرات هسته‌ای باید قید شود، به شرح زیر است:

الف) در مورد حقوق هسته‌ای:

/ 0 نظر / 21 بازدید