گزارش تصویری از اعتدالی که مردم طی این 6 ماه دیده اند

هرچند هنوز 3 سال و اندی از عمر این دولت باقی است اما اگر سران دستگاه اجرایی فکری به حال اعتدال مدنظر خود، که آن را بر مبنای خط امام خمینی(ره) و امام خامنه ای اعلام کرده اند، نکنند، قطعا اتفاقات ناگوارتر و ضرربارتری به وقوع خواهد پیوست

"خیبرآنلاین" - اعتدال اگرچه عبارتی قدیمی، در نگاه نخست قابل قبول و عوام پسند است اما بسته به موقعیتی که مطرح می شود و هدف گوینده از آن، می تواند تفسیر به رای شود.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی "خیبرآنلاین"، یکی از شعارهایی که شیخ حسن روحانی در جریان رقابت های انتخاباتی مطرح می کرد، بحث اعتدال بود و دولت خود را دولت اعتدال نامیده بود. البته او برای دولتش اسامی دیگری نیز مطرح می کرد که عبارت بود از دولت تدبیر و امید، دولت راستگویان و درستکاران و... مشخص نیست که دولت 4 ساله، چگونه می تواند این همه اسم را بر روی خود یدک بکشد؟

براساس این گزارش، با این همه، اصرار بیش از حد به واژه اعتدال از سوی روحانی از همان ابتدای امر و پس از انتخاب برخی افراد به عنوان مشاور و نزدیکان و سپس کابینه، تعجب اهل سیاست را برانگیخت.

این در حالی بود که دانشجویان در دیداری که مردادماه گذشته با حضرت امام خامنه ای داشتند، از معظم له راجع به معنای اعتدال پرسشی مطرح کردند که ایشان در پاسخ فرمودند: "یکى از دوستان به مساله اعتدال اشاره کردند و از من خواستند که «اعتدال» را معنا کنم؛ چون دولت منتخب، شعار اعتدال می دهد. به نظرم این تکلیف من نیست که اعتدال را معنا کنم. بالاخره هر کسى یک نیتى، یک فکرى پشت سر حرف و شعارش هست. رییس جمهور منتخبِ محترم حتماً این کار را خواهد کرد و اعتدال را معنا خواهد کرد و عرصه براى قضاوتها باز است؛ ما هیچکس را از قضاوت کردن درباره مطالبى که گفته می شود، منع نمی کنیم."

این پاسخ هوشمندانه از سوی ولی امر مسلمین که مانند همه مکتوبات و بیانات ایشان، سرشار از ذکاوت و تیزبینی است، در واقع به رییس دولت یازدهم این پیام را منتقل می کند که جامعه، از شمایی که دم از اعتدال زده اید، پرسش دارد که معنا و منظور شما از "اعتدال" چیست؟ کف و سقف آن تا کجاست؟ با توجه به پیچیدگی های عالم سیاست، چه در داخل چه در خارج، چه تلاشی خواهید کرد که از آن به وادادگی و سازش یاد نشود؟ همچنین، برنامه شما جهت عدم افراط در همین اعتدال چیست؟ و...

اگرچه روحانی در همان ماه های نخست آغاز به کارش، تیمی از نزدیکانش را مامور تهیه منشور و مفهوم اعتدال نمود اما از نتایح آن خبر خاصی در دست نیست و اینک، با گذشت بیش از 6 ماه از آغاز به کار دولت جدید، اتفاقات ناگواری تحت لوای اعتدال مشاهده می شود که موجبات نگرانی مردم را فراهم آورده است.

به عبارت دیگر، مسایلی که طی چند ماه اخیر ملت با چشمان خود دیده و همه آن را به پای دولت اعتدالی نهاده، اسباب نگرانی و دغدغه بسیاری شده است و باتوجه به عدم تبیین اعتدال از منظر شعاردهنده آن در ایام انتخابات، اینک هر اقدامی که مسئولان اجرایی کشور مرتکب می شوند، در واقع تفسیری از اعتدال تلقی می شود.

اما طی 6 ماه اخیر چه اتفاقات مهم و قابل بحثی تحت لوای "اعتدال" به وقوع پیوسته است؟

الف) دیدارهای نابجای نیویورک (تماس تلفنی با اوباما، دیدار کری و ظریف)

/ 0 نظر / 19 بازدید