مشکلات جهان اسلام نتیجه انحراف از غدیر است

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر این که غدیر مسأله تاریخی سپری شده نیست، گفت: مسأله غدیر از ارزش‌های مهم اسلامی و امتداد نبوت است؛ برای این که برنامه و روش رسول خدا(ص)به درستی ادامه پیدا کند باید جانشینی برای او تعیین می‌شد.

حضرت آیت الله نوری همدانی تبیین مسائل مورد نیاز مردم، اجرای قوانین الهی و حفاظت از نظام و قوانین اسلامی را از شؤون جانشین پیامبر(ص)برشمرد و تصریح کرد: تنها امام معصوم و در زمان غیبت او فردی که دارای شرایط رهبری است می‌تواند این امور را به عهده‌ بگیرد.

وی با اشاره به آیه« إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ»گفت: ولایت تنها از آن خدا، رسولش و آن فرد اهل ایمانی است که در حال رکوع صدقه می‌دهد؛ تمام علمای بزرگ شیعه و سنی تصریح دارند که این آیه مربوط به امیرالمؤمنین(ع)است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم به داستان حضرت ابراهیم(ع)اشاره کرد و بیان داشت: آن حضرت از هر امتحانی که سربلند بیرون می‌آمد خداوند مقامی به او عطا می‌فرمود اما پس از آن که حاضر شد فرزند خود را قربانی کند خداوند به ایشان را به مقام امامت نائل کرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی افزود:«إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَاماً قَالَ وَ مِن ذُرِّیَّتِی»حضرت ابراهیم(ع)عرض کرد این مقام را در ذریه من نیز قرار بده، خداوند در پاسخ فرمود«قَالَ لاَ یَنَالُ عَهْدِی الظَّالِمِینَ»بدان که امامت و رهبری به ظالمین نمی‌رسد.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره)از این آیه برای اثبات رهبری ولی فقیه استفاده می‌کرد و می‌فرمود این آیه دلالت دارد که عهد امامت تنها به ظالمان نمی‌رسد بنابراین معصومین(ع) و قائم مقام آنها می‌توانند به این مقام برسند.

منبع

/ 0 نظر / 25 بازدید